Aký materiál odpadovej nádrže vybrať

Typ pôdy alebo podložia na vašom pozemku je jedným z hlavných faktorov pri výbere správneho typu žumpy alebo septiku. Na vybudovanie septiku alebo čističky odpadových vôd je vždy potrebné stavebné povolenie. Súčasťou projektu musí byť hydrogeologický posudok, ktorý posúdi projekt vzhľadom na typ podložia a tiež prítomnosť alebo blízkosť odpadových vôd. Na inštaláciu žumpy nie je potrebné stavebné povolenie a výber vhodnej žumpy je len na vás. Ako neurobiť chybu a vybrať si správny typ septiku?

Betónové žumpy

Sú vhodné pre všetky typy podložia. Betón odoláva tlaku podzemnej vody a ílovitej pôde

Samonosné plastové žumpy

Sú vhodné len na miesta, kde nie je spodná voda alebo ílovitá pôda. V jame sa usadia len na betónovej doske. Medzi pôdou a odpadovou vodou je len plast.

Plastové žumpy na obetónovanie

Sú vhodné pre náročnejší terén s vyšším statickým zaťažením alebo s menším výskytom podzemnej vody. len pre miesta, kde nie je podzemná voda alebo ílovitá pôda. V jame sú osadené len na betónovej doske. Nádrž sa umiestni do jamy na betónový základ a po usadení sa zabetónuje okolo plastového telesa.

Betónové žumpy sú univerzálne a ich inštalácia je lacnejšia ako kúpa plastovej žumpy a jej následná betonáž. Najmä ak môže byť podložie vášho pozemku rizikové pre kanalizačnú alebo záchytnú nádrž, sú lepšou voľbou.

 

Typ pôdy

Typ pôdy ovplyvňuje nielen výber nádrže, ale aj kvalitu vsakovacieho systému. Ak necháte vodu zo septiku alebo retenčnej nádrže presakovať na vlastný pozemok, od podložia pôdy závisí aj to, ako dobre sa odpadová voda filtruje. To znamená, či je voda, ktorá sa vracia do vodného cyklu, dostatočne kvalitná. Podrobné posúdenie vhodnosti pôdy musí vykonať odborník. Najväčší vplyv na výber materiálu pre septik má však zrnitosť (štruktúra) pôdy z hľadiska jej morfologických vlastností.

Žumpa alebo septik podla podložia

Zrnitosť pôdy (textúra)

Textúra pôdy sa vzťahuje na relatívne množstvo rôznych pôdnych častíc v pôde. Zrnitosť pôdy môže nepriaznivo ovplyvniť jej schopnosť čistiť a bezpečne odvádzať odpadovú vodu. Textúra ovplyvňuje pórovitosť, hydraulickú vodivosť a štruktúru pôdy. Pôdy s nízkou zrnitosťou, t. j. tuhé pôdy, ako sú ílovité pôdy, majú slabú drenáž. Výsledkom je, že neodvádzajú vodu dostatočne rýchlo na to, aby zlikvidovali potrebné množstvo odpadovej vody. Predbežné určenie štruktúry pôdy je preto dôležité, pretože je základom pre návrh septického systému. Na účely návrhu septického systému sa pôdy rozdeľujú do štyroch základných kategórií textúry.

Skupina A – ľahké piesočnaté pôdy (s obsahom ílu do 20 %)

Skupina B – ľahké a stredne ťažké piesočnato-hlinité pôdy (s obsahom ílu do 45 %)

Skupina C – stredne hlinité a ílovité pôdy (s obsahom ílových častíc do 60 %)

Skupina D – ťažké ílovité a hlinité pôdy (s obsahom ílových častíc nad 60 %)

Piesočnaté a hlinité pôdy (skupiny A a B) sú najideálnejšie pre konvenčné septické systémy. Pôdy s vysokým obsahom ílu (skupiny C a D) si vo všeobecnosti vyžadujú inštaláciu odolnejších typov septických systémov.

Neviete, akú veľkú nádrž si vybrať? Neváhajte nás kontaktovať. Naši skúsení pracovníci vám radi poradia.

Pozrite si náš kompletný sortiment betónových nádrží na odpad:

Nie ste si istí kapacitou nádrže? Pomôže vám naša online kalkulačka:

Objednávejte ihned +420 774 290 917

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this